Rady od babičky

 
 
 
 
Kontaktujte nás: info@obchodprebaby.sk

 

 
 
 
Úvod > Babský denník > Rady od babičky
 
 
 

Rady od babičky

Opäť prichádza obdobie, kedy stačí jedno prefúknutie a sme chorí. V telke síce hodia reklamy na všakovaké lieky, ale my Vám prinášame overené spôsoby ako sa zbaviť choroby ešte v zárodku. A čo na to treba? No predsa dary prírody!

Pokiaľ Vás škrabe v hrdle, stačí rozpustiť lyžičku soli v pohári vlažnej vody a kloktať dvakrát do dňa. Ak sa odvážite vypláchnuť si roztokom aj nos, bez vreckoviek sa zaobídete už na druhý deň.
 
Boľavé hrdlo upokojí aj kloktanie odvaru zo šalvie, rumančeka pravého, tymianu alebo repíka lekárskeho. Na šálku kloktadla treba vždy použiť dve čajové lyžičky bylinky. Babičky odporúčajú tiež aj chrenový čaj. Menší koreň chrenu treba nastrúhať, pridať dva klinčeky, med a všetko zaliať horúcou vodou. Po desiatich minútach lúhovania môžme začať čaj piť.
Dobrý slepačí vývar zasýti, zahreje a taktiež brzdí množenie výrusov. Pravý slepačí vývar pripravíme z celej sliepky z domáceho chovu, cesnaku, cibule, zeleru, mrkvu a petržlenu. Vývar si dávame aspoň dvakrát do dňa, pred jedením sa môžme nad vývarom aj napariť.
           
Na spriechodnenie upchatého nosa pomáha naparovanie nad horúcou vodou s troma polievkovými lyžicami soli a hrsťou rumančeka, kamiliek alebo mäty priepornej.  Nakloníme sa nad hrniec s horúcou tekutinou, hlavu si prikryjeme uterákom tak, aby para neutekala von a inhalujeme päť až pätnásť minút.
 
Studený obklad je vynikajúci na hrdlo a boľavé priedušky. Uterák namočíme do studenej vody, obviažeme ním hrdlo alebo boľavé miesto a prikryjeme suchou teplou vrstvou. Na zrazenie teploty sa treba od hlavy po päty zabaliť do plachty namočenej v ľadovej vode a zostať v nej aspoň 10 minút.
 
Ak vás trápi kašeľ, osvedčeným receptom proti nemu je cibuľa a med. Existuje niekoľko variácií, ako tieto dve suroviny využiť a urobiť z nich „liek“ proti kašľu. Dá sa urobiť jednoduchý cibuľový sirup, ktorý si pripravíte z jednej cibule a asi dvoch či troch polievkových lyžíc medu. Cibuľu nakrájajte, dajte do misky alebo pohára a zalejte medom. Šťava, ktorú pustí cibuľka spolu s medom, je vlastne tá zázračná „medicína“. Podávajte cibuľový sirup po lyžičkách (asi trikrát denne). Namiesto medu možno použiť i cukor. Z cibule sa tiež varí čaj, ktorý sladíme medom alebo cukrom a popíjame počas dňa. 
 
Aj na horúčku poznali naše babičky niekoľko receptov. Jedným z nich je ocot. Pri horúčke si treba pripraviť roztok octu s čistou vodou v pomere 1:1 a do tohto roztoku namočiť ponožky a následne ich natiahnuť na nohy. Možno ešte prekryť suchými ponožkami či uterákom. Meníme asi po 20-30 minútach, kým teplota neklesne.
Namiesto octu sa niekedy používa aj citrónová šťava, alebo kolieska citrónu priložené na chodidlá a dlane. Tu sa však odporúča pokožku dobre premasťovať, nakoľko citrón ju vysúša. Ďalšou alternatívou je na kolieska nakrájaný zemiak priložený na chodidlá a dlane, ktorý taktiež „vytiahne“ horúčku. Pri horúčke je osvedčeným pomocníkom aj pitie dostatočného množstva tekutín, výborné sú bylinkové čaje (najmä lipový, bazový či medovkový). 
 
Pri boľavom hrdle vám pomôžu tvarohové obklady. Vlhkú bavlnenú plienku natrite vrstvou tvarohu, priložte na hrdlo, na to položte vrstvu igelitu či mikroténovej fólie a previažte ešte suchou plienkou alebo šatkou. Tvarohový zábal necháme pôsobiť niekoľko hodín. Pomôže však aj studený mokrý obklad, preložený igelitom a následne na to ešte previazaný suchým šálom.Obklad sa necháva pôsobiť asi 2 hodiny a pomáha okrem boľavého hrdla aj na stiahnutie horúčky a pri suchom dráždivom kašli (obklad na hrudník). 
 
Aby sa nám choroby vyhýbali, prípadne v ich zárodku, je dôležité podporovať imunitu organizmu. Na to mali naše babičky takisto dostatok receptov. Výborné je napríklad pitie šípkového čaju s medom či čaju zo zázvoru, citrónu a medu. Obranyschopnosť organizmu posilňuje aj vitamín C, ktorý sa nachádza najmä v čerstvom ovocí a zelenine ale napríklad aj v kyslej kapuste. Nezabúdajte ani na otužovanie a pravidelný pobyt na vzduchu. Treba tiež dbať na dostatočný pitný režim a dostatok odpočinku. Imunitu oslabuje okrem iného aj stres, takže pre zdravie je dôležité pokojné a harmonické prostredie.