Prírodní pomocníci pre krásnu pleť

 
 
 
 
Kontaktujte nás: info@obchodprebaby.sk

 

 
 
 
Úvod > Babský denník > Prírodní pomocníci pre krásnu pleť
 
 
 

Prírodní pomocníci pre krásnu pleť

Každá z nás chce mať krásnu pleť a páčiť sa. Keď sa však pozrieme do časopisov na vyretušované tváre modeliek, ten náš odraz v zrkadle vyzerá trošku inak, však? Vždy si nájdeme takú či onakú chybičku krásy a neúnavne sa jej snažíme zbaviť. Hľadáme množstvo receptov, kupujeme drahé produkty z drogérie či obchodov so zdravou výživou v snahe starať sa o svoju pleť aspoň trošku “zdravšie “. No pri tom všetkom zabúdame, že najzdravšie a v mnohých prípadoch aj najlacnejšie, je použiť veci z chladničky alebo zo záhradky.

Jogurt ako všestranný pomocník

Už naše staré mamy vedeli, že jogurt je vynikajúcim pomocníkom pri črevných problémoch vďaka svojim probiotickým kultúram. Ale vedela si, že obyčajný biely jogurt má zázračné účinky aj na našu pleť? Kyselina mliečna v ňom obsiahnutá totiž upokojuje podráždenú, suchú a spálenú pokožku. Jogurt pracuje ako dokonalý zvlhčovač a má vynikajúcu schopnosť dodávať každému typu pleti to, čo potrebuje. Citlivej pleti pomáha zmierniť agresívne a nepríjemné pocity spôsobené precitlivenou pokožkou, naopak mastnej a problematickej pleti pomáha normalizovať tvorbu mazu. V neposlednom rade pomáha vybieliť starecké škvrny, pehy a účinne bojuje proti vráskam. Pre svoj vysoký obsah živín, prírodných antibakteriálnych a antimikotických látok zbavuje pleť nežiaducich baktérii a pomáha jej dosiahnuť mladistvý a svieži vzhľad.

 

Med

Účinky medu na zdravie a krásu poznali už starí Egypťania, svoju krásu si ním pestovala aj legendárna Kleopatra. Med je známy svojimi zvláčňujúcimi a hydratačnými účinkami, okrem toho má schopnosť viazať na seba vlhkosť v bunkách pokožky. Oceníš ho preto nielen pri suchej, ale aj unavenej či namáhanej pokožke. Vďaka vysokému obsahu prírodných antiseptík úspešne zabraňuje rastu baktérii, takže si ho môžeš pokojne potierať ako prírodného pomocníka na ranky, jazvičky či akné.

Paradajky

Táto chutná zelenina s príjemnou farbou aj vôňou, vďaka vysokému obsahu vitamínov A, C, E, minerálnych látok a stopových prvkov dokáže našu pokožku rozjasniť a zároveň upokojiť citlivú pleť. Zabraňuje predčasnému starnutiu pokožky a vyrovnáva sfarbenie pleti, ktoré je badateľné okamžite po použití. Beta-karotén, obsiahnutý v paradajkách, chráni pokožku pred pôsobením škodlivého UV žiarenia. Tiež sa hovorí, že pred plánovaným opaľovaním by sme mali zvýšiť prísun beta-karoténu, naša pokožka sa potom nespáli dočervena, ale naopak, bude krásne hnedá. Vyskúšaj aj ty jednoduchú, lacnú a účinnú masku z paradajok.

 

Paradajková maska

2 zrelé paradajky ponoríme do vriacej vody asi na 5 sekúnd, táto malá finta nám pomôže v ľahkom ošúpaní. Odstránime tvrdšie jadro a dužinu roztlačíme vidličkou, pridáme niekoľko kvapiek citrónu a lyžičku olivového oleja. Nanesieme na tvár a necháme pôsobiť asi 15 minút.

 

 

Uhorky

Ďalšou veľmi známou potravinou priamo zo záhrady je uhorka. O jej pozitívnych účinkoch na našu pleť si už určite počula. Pamätám si, že ako malá som vídavala starú mamu sedieť za stolom s tvárou celou obloženou šupkami od uhoriek. Vtedy, ako malá, som sa jej smiala, no teraz to robím aj ja. Poďme si teda spoločne zhrnúť všetky pozitívne účinky uhoriek. Keďže uhorka obsahuje veľké množstvo vody účinne hydratuje a očisťuje našu pokožku. Veľmi priaznivo pôsobí na opuchy či kruhy pod očami. Jednoducho stačí priložiť vychladené plátky uhorky na 15 minút na viečka a oči sú opäť svieže a bez napuchnutia. Uhorka veľmi účinne bojuje, taktiež, proti pehám, pravidelným potieraním tvoje pehy začnú pomaly blednúť až nakoniec úplne zmiznú. Uhorka však okrem veľkého množstva vody obsahuje aj vitamíny B,A,C,K, draslík, horčík, vápnik, sodík či fosfor, preto je možné použiť ju aj na hojenie podráždenej či poškodenej pokožky. Skús niekedy použiť uhorku ako pleťovú vodu a uvidíš ako tým pomôžeš svojej pleti.

 

Citón

Určite si už počula, že krásna pleť potrebuje veľa vitamínu C. A kde inde ho nájdeme viac ako práve v citróne. Môžeš ho prijímať v strave, ale tiež ho môžeš používať na suchú, mastnú či problematickú pleť ako masku.  Netreba však zabúdať, že obsahuje veľa kyseliny, preto šťavu pred nanesením zrieď s vodou. Šťavu z citrónu môžeš použiť na čistenie či dočistenie, taktiež účinne bojuje proti rôznym fľakom, bradaviciam, pehám a jazvičkám po akné.  Pomáha sťahovať póry a ničí tzv. čierne bodky, ktoré asi každá z nás dôverne pozná.