Ako sa zbaviť stresu pomocou potravín

 
 
 
 
Kontaktujte nás: info@obchodprebaby.sk

 

 
 
 
Úvod > Babský denník > Ako sa zbaviť stresu pomocou potravín
 
 
 

Ako sa zbaviť stresu pomocou potravín

V nasledujúcom článku sa dočítate, ktoré potraviny Vám pomôžu dostať sa do psychickej pohody.

Banány

Banány sú spolu s jablkami najrozšírenejším a najčastejšie konzumovaným ovocím. Banány sú často označované ako energetická bomba. Okrem dodania energie sa banány postarajú aj o Vašu duševnú pohodu. Vďaka vyššiemu obsahu magnézia regulujú stavy únavy a stresu. Obsahujú tiež serotonín, hormón šťastia. Tiež obsahujú aj vitamíny B.Vďaka banánom bude Váš imunitný systém naporiadku.

Ranný šejk s rozmixovaným banánom, kokosovým, mandľovým alebo ryžovým mliekom a medom pohľadí Vaše nervy a dodá Vám veľké množstvo energie. Teplý šejk s rovnakým zložením Vám večer pomôže zaspať pokojným a hlbokým spánkom.

 

Datle

Datle sú pre psychickú pohodu potravinou číslo jeden. Je to vďaka magnéziu, ktoré je v nich obsiahnuté v naozaj veľkom počte. Magnézium sa stará o zdravie a regeneráciu svalstva, kostí či zubov a pomáha pri prevencii srdcovo-cievnych chorôb. Datle Vám pomôžu riešiť stav chronickej únavy, ale aj stresovej záťaže či nevysvetliteľnej nervozity.Toto exotické ovocie sa zvykne označovať aj ako pokrm pre študentov, nakoľko podporuje koncentráciu a činnosť mozgu. 

Datle si dajte ráno do jogurtu, spravte si z nich tyčinky alebo ich pridajte do Vášho obľúbeného smoothie.

 

Syry

Kvalitný ementál, či iný tvrdý syr je bohatým zdrojom tryptofanu. Za prítomnosti vitamínu B6 má táto aminokyselina schopnosť premeniť sa na neurotransmitér serotonín, melatonín a vitamín B3, ktoré sú nevyhnutné pre viacero fyziologických procesov. Vďaka tryptofanu, obsiahnutému v syroch sa môžete ľahšie zbaviť nepokojného spánku a ťažšieho zaspávania, získate prevenciu pred migrénami, zlepší sa Vám nálada a potlačia sa ľahké stavy depresie a nespokojnosti. 

Náladu Vám môže zlepšiť aj cottage syr s vyšším obsahom ryboflavínu, ktorý posilňuje činnosť nervovej sústavy.  Dobrú službu Vám spraví aj tvaroh, v ktorom sú obsiahnuté rôzne aminokyseliny, ktoré podporujú udržanie dobrej nálady a obmedzujú jej výkyvy. 

Službu Vašej psychickej rovnováhe urobí aj šalát šťastia, ktorý je plný potravín podporujúcich duševnú stabilitu. Nakrájajte ementál na kocky a v mise zmiešajte s vlašskými orechmi. Kyselina linolová v nich obsiahnutá znižuje krvný tlak a odbúrava stres, rovnako ako vysoký podiel aminokyselín. Na zálievku zmiešajte olivový olej spolu s dijónskou horčicou a pridajte do neho pár kvapiek limetkovej šťavy a štipku soli. Šalát bude nielen chutný, ale najmä zdravý.

 

Čučoriedky

Hlavnou výhodou čučoriedok je vysoký podiel flavonoidov, ktoré významne podporujú detoxikačné procesy, chránia bunky pred toxickým pôsobením škodlivých látok a tiež degeneratívnymi procesmi spôsobenými stresom. Čučoriedky významne podporujú sústredenie a prenos informácií medzi bunkami. Zlepšujú tak rýchle a efektívne premýšľanie a schopnosť riešiť problémy. 

Recept na domácu čučoriedkovú zmrzlinu: 300g mrazených čučoriedok rozmixujeme s 200g gréckeho jogurtu. Pokiaľ sa nám zdá zmes málo sladká, dochutíme ju proteínovým práškom, stéviou, medom alebo javorovým sirupom. Konzumujeme pri izbovej teplote alebo vložíme do chladničky a necháme zamraziť.

 

Hrach

Okrem vlákniny, ktorá významne ovplyvňuje zdravé trávenie, obsahuje hrach aj vitamín B1 a B9. Oba hrajú dôležitú úlohu pri nastolení duševnej rovnováhy. Vďaka kyseline listovej bude o Váš nervový systém dobre postarané.